Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/monetynews.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/monetynews.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/monetynews.pl/includes/menu.inc).

Co to są Kresy i dlaczego należałoby odwiedzić tamte okolice?

W czasie 20-lecia międzywojennego mapa naszego kraju wyglądała całkowicie w inny sposób niż obecnie. Nasza wschodnia granica była przesunięta bardziej na wschód i obejmowała tego typu miasta jak Lwów czy też Wilno, z kolei nasza granica na zachodzie nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.


wakacje
Author: Marcin Kargol
Source: http://www.flickr.com


Po konferencji w Jałcie, która odbyła się w pierwszej połowie lutego 1945 roku, przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, zatem Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem naszego kraju w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie zostały fragmentem takich państw jak Ukraina, Białoruś oraz Litwa. Obecnie nie ma specjalnego kłopotu, żeby odwiedzić dawne miasta. Można to wykonać samodzielnie albo korzystając z oferty jakiegokolwiek biura turystycznego. Organizowane są m.in. wycieczki do Lwowa, podczas których można zwiedzić Skansen Gaj Szewczenki, Lwiwska pywowarnia czy obecne tam cmentarze, na których leżą słynni Polacy. Taką osobą była M. Konopnicka, która jest pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.


krajobraz - zdjęcia
Author: download.net.pl - mobile
Source: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys
Author: PokerStars.com


Spis złożonych w tamtym miejscu zasłużonych dla Polski Polaków jest bardzo długa i zawiera m.in. nazwisko znanego naszego matematyka Stefana Banacha, który razem ze swymi kolegami kilkadziesiąt lat temu tworzył w kultowej ówczesnej kawiarni rewolucyjne twierdzenia matematyczne. Udając się na Kresy, warto także zwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która została nawet wspomniana przez Adama Mickiewicza w pierwszej księdze jego poematu Pan Tadeusz.

Przeczytaj bez zwłoki wpis spod linku (http://sigma-chelm.pl/prawo-jazdy-kat-a1/), gdyż zapewne zdziwi Cię to, jak niesamowicie fascynujące teksty tam są przedstawione.

Trzeba jednak pamiętać, że dla naszych przodków istniały poza tym Kresy Zachodnie.


Była to należąca do naszych zachodnich sąsiadów część Pomorza i Śląska. Obecnie Kresy Wschodnie to region około 500-800 tysięcy kilometrów kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej należał do Polski.